Best Names & Nicknames Through The Years

“2K” Ferguson is our 2015-16 Nickname of the Year. Similar to our Names of the Year going back to to the 1969-70 season, we’ve also have Nicknames of the Year going back to the 1954-55 season. Many of these players were all-state level and above performers performers with nicknames coined while still in high school. There have been tons of nicknames given out through the years, but these are some of the most memorable or appropriate for that particular time.

All-Time Nicknames of the Year
(Player must be of all-section, all-region or all-state caliber; We do not pick the same player twice and the nickname cannot just be a short version of player’s actual name.)

2016 — Terrance “2K” Ferguson, Advanced International Prep (Dallas) 6-6 G
2015 — Kerwin “Snoop” Roach Jr., North Shore (Houston, Texas) 6-3 G
2014 — Lourawls “Tum Tum” Nairn Jr., Sunrise Christian Academy (Wichita, Kan.) 5-10 G
2013 — Kris “Turkish Mamba” Yanku, Taft (Woodland Hills, Calif.) 6-2 G
2012 — Aquille “Crime Stopper” Carr, Patterson (Baltimore, Md.) 5-6 G (Jr.)
2011 — Quddus “Duece” Bello, Westchester Country Day (High Point, N.C.) 6-4 G
2010 — Jamal “Buddha” Fields, Albany Academy (Albany, N.Y.) 6-1 G
2009 — Keith “Tiny” Gallon, Oak Hill Academy (Mouth of Wilson, Va.) 6-8 C
2008 — J’Mison “BoBo” Morgan, South Oak Cliff (Dallas) 6-10 C
2007 — Jamelle “J-Melo” Horne, San Diego (Calif.) 6-8 F
2006 — Demond “Tweety” Carter, Reserve Christian (Reserve, La.) 5-8 G
2005 — Brandon “Snoop” Costner, Seton Hall Prep (West Orange, N.J.) 6-9 F
2004 — Sebastian “Bassy” Telfair, Lincoln (Brooklyn, N.Y.) 5-11 G
2003 — Leon “The Show” Powe, Oakland Tech (Oakland, Calif.) 6-8 F
2002 — Anthony “Peeper” Roberson, Saginaw (Mich.) 6-1 G
2001 — DeJuan “The Messiah” Wagner, Camden (N.J.) 6-2 G
2000 — Zach “Z-Bo” Randolph, Marion (Ind.) 6-9 C
1999 — Erwin “Helicopter” Dudley, Hatch (Uniontown, Ala.) 6-8 F
1998 — Deon “Popeye” Green, Los Angeles (Calif.) 6-4 F
1997 — Edwin “Greedy” Daniels, Cohen (New Orleans, La.) 6-1 G
1996 — Ramel “Rock” Lloyd, Cardinal Hayes (Bronx, N.Y.) 6-3 G
1995 — Robert “Tractor” Traylor, Murray-Wright (Detroit) 6-8 C
1994 — Shawn “Reds” Smith, Simon Gratz (Philadelphia) 5-9 G
1993 — Maurice “Kojak” Fuller, Anderson (Ind.) 5-9 G
1992 — Faron “Meatball” Hand, Franklin Learning Center (Philadelphia) 6-6 C
1991 — Michael “The Exterminator” Tate, Fremont (Los Angeles) 6-5 C
1990 — Anfernee “Penny” Hardaway, Treadwell (Memphis, Tenn.) 6-7 G
1989 — James “Hollywood” Robinson, Murrah (Jackson, Miss.) 6-1 G
1988 — Vincent “Ham Head” Mason, University City (Philadelphia) 6-5 C
1987 — Jay “Silk” Edwards, Marion (Ind.) 6-4 G
1986 — Lloyd “Swee’ Pea” Daniels, Andrew Jackson (Queens, N.Y.) 6-8 G (Jr.)
1985 — Greg “Boo” Harvey, Andrew Jackson (Queens, N.Y.) 6-0 G
1984 — Richard “Master Blaster” Madison, Northside (Memphis, Tenn.) 6-7 F
1983 — Antoine “The Judge” Joubert, Southwestern (Detroit) 6-5 G
1982 — Dwayne “Pearl” Washington, Boys & Girls (Brooklyn, N.Y.) 6-2 G (Jr.)
1981 — Walter “Dinky” Proctor, Rutgers Prep (Somerset, N.J.) 6-7 F
1980 — Ralph “Action” Jackson, Inglewood (Calif.) 6-3 G
1979 — Dominque “Human Highlight Film” Wilkins, Washington (N.C.) 6-7 F
1978 — Tony “Red” Bruin, Mater Christi (Queens, N.Y.) 6-4 G (Jr.)
1977 — Darryl “City Lights” Warwick, West Philadelphia (Pa.) 5-11 G
1976 — Charles “Hawkeye” Whitney, DeMatha Catholic (Hyattsville, Md.) 6-5 F
1975 — “Flintie” Ray Williams, Dorsey (Los Angeles) 6-3 G
1974 — Allen “Skip” Wise, Dunbar (Baltimore, Md.) 6-2 G
1973 — Wayne “Tree” Rollins, Crisp County (Cordele, Ga.) 7-1 C
1972 — Robert “Bubbles” Hawkins, Pershing (Detroit) 6-3 G
1971 — Les “Pee Wee” Cason, East Rutherford (N.J.) 6-11 C
1970 — Harold “Briefcase” Sullinger, Woodrow Wilson (Camden, N.J.) 6-8 F
1969 — Kevin “White Tornado” Joyce, Archbishop Malloy (Queens, N.Y.) 6-2 G
1968 — Tom “Cookie” Marsh, Northern (Detroit) 6-1 G (Jr.)
1967 — Dean “The Dream” Meminger, Rice (New York) 6-0 G
1966 — Rick “Rocket” Mount, Lebanon (Ind.) 6-5 G
1965 — “Pistol” Pete Maravich, Needham Broughton (Raleigh, N.C.) 6-4 G
1964 — Mike “Crusher” Davis, Eastern District (Brooklyn, N.Y.) 6-2 G
1963 — Earl “The Goat” Manigault, Ben Franklin (New York) 6-2 F (Jr.)
1962 — James “Goose” Ligon, Kokomo (Ind.) 6-7 F
1961 — “Fabulous” Freddie Goss, Compton (Calif.) 6-2 G
1960 — Charles “Cotton” Nash, Lake Charles (La.) 6-4 F
1959 — Lawrence “Bumpy” Nixon, Galesburgh (Ill.) 6-6 C (Jr.)
1958 — Billy “The Hill” McGill, Jefferson (Los Angeles) 6-9 C
1957 — Thomas “Satch” Sanders, Seward Park (New York) 6-5 F
1956 — “King” Kelly Coleman, Wayland (Ky.) 6-3 G
1955 — Ray “Chink” Scott, West Philadelphia (Pa.) 6-9 C (Jr.)

All-Time Names of the Year
(Player must be of all-section, all-region or all-state caliber; We do not pick the same player twice.)

2016 — Seventh Woods, Hammond School (Columbia, S.C.) 6-2 G
2015 — Tacko Fall, Liberty Christian Academy (Tavares, Fla.) 7-5 C
2014 — Brekkott Chapman, Roy (Utah) 6-8 F
2013 — Schuyler Rimmer, Boone (Orlando, Fla.) 6-9 C
2012 — Wannah Bail, Lamar Consolidated (Rosenberg, Texas) 6-9 F
2011 — Jenard Jarreau, McDonough (New Orleans, La.) 6-10 F
2010 — Vander Blue, Memorial (Madison, Wis.) 6-3 G
2009 — Bak Bak, Village Christian (Sun Valley, Calif.) 6-10 C
2008 — Yves Jules, Canarsie (Brooklyn, N.Y.) 6-2 G
2007 — Gani Lawal, Norcross (Ga.) 6-8 F
2006 — An’Juan Wilderness, Dunwoody (Ga.) 6-6 F
2005 — Tiki Mayben, Troy (N.Y.) 6-2 G
2004 — Arizona Reid, Gaffney (S.C.) 6-5 F
2003 — Chaz Spicer, Lawrence North (Indianapolis, Ind.) 6-8 F
2002 — Delco Rowley, Arlington (Indianapolis, Ind.) 6-8 F
2001 — Winsome Frazier, Northwestern (Miami, Fla.) 6-5 F
2000 — Imari Sawyer, King (Chicago) 6-2 G
1999 — Majestic Mapp, St. Raymond’s (Bronx, N.Y.) 6-2 G
1998 — Paris London, Hamilton (Memphis, Tenn.) 6-7 F
1997 — A.J. Mexican, San Juan (Blanding, Utah) 6-6 F
1996 — Rocky Three Irons, Lapwai (Idaho) 6-2 G
1995 — Shammgod Wells, LaSalle Academy (New York) 5-11 G
1994 — Scientific Mapp, Rice (New York) 5-10 G
1993 — Tweedy Stiner, Monroe (Sepulveda, Calif.) 6-1 G
1992 — Exree Hipp, Harker Prep (Potomac, Md.) 6-7 F
1991 — Romeo Roach, Dunbar (Washington, D.C.) 5-4 G
1990 — Elvis Old Bull, Lodge Grass (Mont.) 6-3 F
1989 — Poncho Hodges, DeMatha Catholic (Hyattsville, Md.) 6-8 F
1988 — Dexter Boney, Bradywine (Wilmington, Del.) 6-4 F
1987 — King Rice, Binghamton (N.Y.) 6-0 G
1986 — Alaa Abdelnaby, Bloomfield (N.J.) 6-10 C
1985 — Tracy Dildy, King (Chicago) 6-0 G
1984 — Sterling Quash, Caroline County (Milford, Va.) 6-5 F
1983 — Sherlock Holmes, Mitchell (Colorado Springs, Col.) 6-5 F
1982 — Gino Groover, Jenkins (Savannah, Ga.) 6-1 G
1981 — Niguel Miguel, Notre Dame (Sherman Oaks, Calif.) 6-6 F
1980 — Ben Franklin, Baptist Institute (Oneida, Kent.) 6-3 G
1979 — Ricky Ross, South (Wichita, Kan.) 6-5 F
1978 — Lex Drum, Poplar Bluff (Mo.) 6-10 C
1977 — Boo Williams, Phoebus (Hampton, Va.) 6-7 F
1976 — Lee Southern, Northside (Warner Robbins, Ga.) 6-9 C
1975 — Winford Boynes, Capitol Hill (Oklahoma City, Okla.) 6-6 F
1974 — Frank Stingo, West (Fairmont, W. Va.) 5-10 G
1973 — Jackie Robinson, Morningside (Inglewood, Calif.) 6-6 F
1972 — Boyd Batts, Thornton (Dolton, Ill.) 6-6 C
1971 — Roscoe Pondexter, San Joaquin Memorial (Fresno, Calif.) 6-6 F
1970 — Phaynes Reeda, Jordan (Los Angeles) 6-0 G

Ronnie Flores is the Publisher and Editor of GrassrootsHoops.net. He can be reached at ronlocc1977@yahoo.com. Don’t forget to follow him on Twitter: @RonMFlores


Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*